Tűzszünetről beszélnek Zelenszkij legfőbb európai szövetségesei, de a háború folytatását kockáztatják

Azzal indították a békejavaslatot, hogy befenyítették az oroszokat.

Ha összejön, amit Putyin javasolt Zelenszkjnek, a háború új állomásához érkezhet. Az ukrán elnök és szövetségesei még üzengetnek, Trump viszont már azzal foglalkozik, hogy induljon be végre az üzlet.
Ahogy korábban megírtuk, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Kijevben fogadta pénteken és szombaton legfőbb európai szövetségeseit: Emmanuel Macron francia köztársasági elnököt, Keir Starmer brit miniszterelnököt, Friedrich Merz német kancellárt és Donald Tusk lengyel miniszterelnököt. A találkozó gyümölcse egy keménynek szánt üzenet lett Oroszországgal szemben – miközben egyébként olyan nyilatkozatokat tesznek mindannyian, amely nem kifejezetten a háború végét segítik elő.
Ezt is ajánljuk a témában
Azzal indították a békejavaslatot, hogy befenyítették az oroszokat.
A négy európai vezető közös nyilatkozatban szólította fel feltétel nélküli harmincnapos tűzszünetre Oroszországot. Az állam- és kormányfők Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel együtt telefonon beszéltek az amerikai elnökkel – közölte Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter.
Ukrajna és minden szövetségese kész a teljes és feltétel nélküli tűzszünetre a szárazföldön, a levegőben és a tengeren legalább 30 napig, akár már hétfőtől kezdve”
– hangsúlyozta a miniszter.
Ezt is ajánljuk a témában
Macron, Merz, Tusk és Starmer közös erővel sem tudtak ráijeszteni az oroszokra.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke támogatásáról biztosította a feltétel nélküli, 30 napos ukrajnai tűzszünetre tett kezdeményezést.
Az X-en közzétett bejegyzésében kijelentette viszont, hogy az EU további súlyos szankciókat vezetne be Oroszországgal szemben.
A német kancellár és a francia elnök pedig „komoly következményeket” helyezett kilátásba, ha Moszkva elutasítja a tűzszüneti javaslatot, amelyet Kijev már elfogadott.
Dmitrij Peszkov válaszul elmondta,
Moszkvát nem érdeklik a szankciók, ugyanis lehetősége van Európán kívül is üzletelni.
a Kreml szóvivője szombaton az orosz állami televízióban kijelentette, hogy Moszkvát nem lehet megfélemlíteni, és már hozzászoktak a büntetőintézkedésekhez.
„Már azon gondolkodunk, mit fogunk tenni ezeknek a szankcióknak a bevezetése után, hogyan minimalizáljuk ezek hatását” – mondta Peszkov, hozzátéve, hogy szerinte hiábavaló próbálkozás szankciókkal megfélemlíteni Oroszországot. Az európai vezetők nyilatkozatának megjelenése előtt az ABC News-nak adott nyilatkozatában Peszkov közölte, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök mindaddig elutasítja a 30 napos tűzszünet lehetőségét, amíg a Nyugat nem állítja le a fegyverszállításokat Ukrajnának.
Ezek után jött a hír, hogy
Putyin vasárnap közvetlen tárgyalásokat javasolt Ukrajnával május 15-én Isztambulban,
amelyek célja szerinte a tartós béke megteremtése és a háború kiváltó okainak megszüntetése kell, hogy legyen, nem pedig egyszerűen az újrafegyverkezés szüneteltetése.
Ezt is ajánljuk a témában
Az oroszok végképp lezárnák a konfliktust.
Kijevből nem érkezett azonnali válasz, de néhány órával később, az ukrán elnök azt írta az X-en: „a háború valódi befejezésének legelső lépése a tűzszünet (...) Azt várjuk Oroszországtól, hogy holnaptól, május 12-től kezdődően megerősítse a tűzszünetet – teljes, tartós és megbízható tűzszünetet –,
és Ukrajna készen áll a találkozóra”.
Ezt is ajánljuk a témában
Hatalmas jelentőségű párbeszéd alakult ki, de van egy feltételük az ukránoknak.
Ezzel a találkozóval a háború akár új szakaszába is érhet, amennyiben összejön. Csakhogy van, aki még beleköpne Putyin és Zelenszkij levesébe.
Első, de nem elégséges mozzanatnak nevezte ugyanis vasárnap Emmanuel Macron Vlagyimir Putyin orosz elnök javaslatát, hogy Moszkva és Kijev kezdjen közvetlen tárgyalásokat az ukrajnai háború kiváltó okainak felszámolására.
A feltétel nélküli tűzszünetet definíció szerint nem előzik meg tárgyalások”
– jelentette ki a francia elnök a lengyelországi Przemyslben, ahol leszállt a vonatról Ukrajnából hazafelé tartva.
Ezt is ajánljuk a témában
A francia elnök elégedetlen. Ez van.
Macron szerint Putyin javaslata azt jelenti, hogy az orosz elnök „keresi a megoldás módját, de még mindig az a szándéka, hogy időt nyerjen”. Macron úgy vélte, hogy szerinte Ukrajna számára nem elfogadható, hogy úgy tárgyaljanak, hogy közben Oroszország bombázza az országot.
Donald Trump amerikai elnök ezzel párhuzamosan az X-en arról írt posztjában, hogy
az orosz–ukrán háború terén „nagy hét áll előttünk”.
Ezt is ajánljuk a témában
Az amerikai elnök új és jobb világot ígér a háborús térségben, miután a hétvégén Kínával, Indiával és Pakisztánnal is sikeres tárgyalásokat folytatott.
„Gondoljunk csak a több százezer megmentett életre, amikor ez a véget nem érő »vérfürdő« remélhetőleg véget ér. Egy teljesen új és sokkal jobb világ kapujában állunk, és továbbra is mindkét féllel együtt fogok dolgozni annak érdekében, hogy ez megvalósuljon.
Az USA immáron az újjáépítésre és a kereskedelemre akar összpontosítani.”
Nyitókép: Handout / UKRAINIAN FOREIGN MINISTRY / AFP